Porady-i-wskazówki

Bob Nudd to jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii wyczynowego wędkarstwa spławikowego. 4-krotny indywidualny mistrz świata i wielokrotny medalista imprez mistrzowskich w drużynie. W kadrze narodowej spędził 24 lata, bijąc tym samym wszelkie dotychczasowe rekordy. W 1991 roku został sportową osobowością roku stacji BBC.
Pamiętam, jak kilkanaście lat temu z wypiekami na twarzy śledziłem w czasopismach wędkarskich relacje z zawodów Scandinavian Masters. W przeddzień tej legendarnej imprezy swoje zawody w Szwecji organizował Milo Colombo. Wtedy postać nieosiągalna, którą stawiałem w jednym rzędzie z Nuddem, Scotthornem czy da Silvą. W marcu poznałem Milo osobiście, wypiłem z nim piwo i wylosowałem stanowisko obok w czasie zawodów. To było naprawdę niesamowite przeżycie.
Nasza ubiegłoroczna wizyta u Willa Raisona nie ograniczyła się do tylko do łowienia ryb. Gospodarz łowiska pokazał nam także swój sklep, który byłby spełnieniem marzeń każdego polskiego wędkarza. Ogrom produktów dostępnych na miejscu, zaskakująco niskie ceny i możliwość skorzystania z porad jednego z najlepszych wędkarzy spławikowych... Czy można wymagać więcej?
Wartość sprzętu wędkarskiego potrafi znacznie przekroczyć wartość samochodu, którym jeździmy. Jeśli zatem o nasze auto dbamy najlepiej jak potrafimy, z wędkami powinniśmy obywać się podobnie. Tym bardziej, że tyczkowe porządki to naprawdę nic trudnego... A gdy już rzucimy się w zawodniczy wir, na prawdziwe SPA nie będzie czasu. Dlatego przedsezonowe przygotowania to świetny moment, by zadbać trochę o pielęgnacje naszej wędki. Nie będzie tutaj laserów i gadżetów za setki złotych.
Każdy sezon to dla nas nowa nauka i nowe doświadczenia. Godziny spędzone nad wodą plus spotkania z wieloma doświadczonymi wędkarzami owocują poznaniem ciekawych sposobów łowienia i przygotowywania się do zawodów. Ubiegły sezon także obfitował w nowe rozwiązania. Ich prostota bardzo nas zaskoczyła.
Wędkarstwo na najwyższym poziomie to nie tylko domena Anglików, Włochów, Belgów i Polaków. W ostatnich latach do głosu coraz częściej dochodzą Rosjanie. Póki co sięgają jednak po trofea indywidualne. Yury Siptsov, aktualny spławikowy Mistrz Świata wyjaśnia nam dlaczego tak się dzieje. W rozmowie zdradza także jak krok po kroku dochodził do największego sukcesu w swojej karierze. Przyznajemy, że jego wspomnienia ze Słowenii mocno nas zaskoczyły. Zapraszamy do lektury!

Strony