Zalew Zadębie w Skierniewicach

 

Lokalizacja:

 

26 hektarowy Zalew Zadębie położony jest w południowej części miasta Skierniewice. Zbiornik powstał w dolinie rzeki Łupi-Skierniewki. Z jednej strony otoczony jest niską zabudową, z drugiej zaś - lasem. Zadębie ma podłużny kształt i nieco przypomina wielkie starorzecze. Położenie sprzyja wędkarzom, którzy często zaglądają na to łowisko. Był m.in. areną MP Kadetów oraz Kobiet, jak również GPX Kadetów.
 
 
Dojazd:
 
Wjeżdżając do centrum Skierniewic musimy odnaleźć ulicę Zadębie i tu mamy dwie możliwości, ponieważ zawody rozgrywane są na dwóch brzegach. Pierwszy z nich, na którym znajdują się dwa wjazdy na łowisko to wjazd od ulicy Górnej, a potem skręt w Gajową. Jadąc wzdłuż tej ulicy mamy możliwość zatrzymania się na dwóch polanach znajdujących się przy samym łowisku, łatwo wyładować sprzęt i postawić go tuż za naszym stanowiskiem. Drugi wjazd, przy którym często organizowane są zbiórki na zawodach wędkarskich to wjazd od ulicy Strobowskiej, w którą wjedziemy również z ulicy Zadębie. Jadąc nią, pod koniec długości zbiornika skręcamy w prawo przecinając las drogą z płyt betonowych i wyjeżdżamy na polanę, przy której znajduje się parking i miejsce do wodowania łódek.
 
 
Charakterystyka łowiska:
 
Linia brzegowa jest nierówna, a to przez kilka zatok. Mimo to sam brzeg jest bardzo dobry do rozgrywania zawodów. Lekko opadający ku wodzie, porośnięty trawą, idealnie nadaje się do rozłożenia stanowiska. W wędkowaniu nie będą przeszkadzać nam żadne drzewa, gdyż te znajdują sie daleko za plecami. Dookoła zbiornika znajduje się wysypana dróżka pozwalająca na swobodne przemieszczanie się ze sprzętem. Cały zbiornik porośnięty jest niewysoką trzciną, która nadaje ciekawy wygląd. Teren wokół obsiany jest trawą, która co jakiś czas jest koszona.
 
 
Głębokość:
 
Głębokość łowiska oscyluje w granicach 2-2,5 metra w odległości 13 metrów. Wcześniej opada ono pochyło w kierunku środka i na około 10 metrach kończy się stok i zaczyna się w miarę równe dno. Stok wyłożony jest z betonowych kratowanych płyt, wśród których w ciepłe miesiące roku wyrasta roślinność wodna utrudniająca hol większych ryb. Na 20-30 metrze głębokość łowiska jest nieznacznie większa.
 
Uciąg:
 
Zadębie jest zbiornikiem przepływowym, wiec uciąg w nim występuje naturalnie. Jego siła uzależniona jest od poziomu rzeki, która przez niego przepływa. Dodatkowo, jak w każdym zbiorniku, występuje w nim uciąg spowodowany naturalnym ruchem wody wywołanym przez wiatr. 
 
Gatunki ryb:
 
Rybostan łowiska zmienił się w perspektywie kilku ostatnich lat. Kilka lat temu dominującą rybą była płoć i to ona budowała wyniki przez cały rok. Była to płoć w granicach 20-25 cm i większa. W ostatnim czasie sytuacja nieco się odmieniła. Wiosną i jesienią mamy do czynienia z płocią i to faktycznie ona buduje wyniki. Natomiast lato to czas, kiedy zawodnicy skupiają się wyłącznie na leszczach. W tym okresie nie łowi się praktycznie w żadnych płoci, za to łupem wędkarzy padają leszcze w granicach 200 – 1000 gram. Ta wielkość jest najbardziej popularna. Miedzy średnimi rybami pływają także i duże okazy. Trafiają się osobniki nawet ponad dwukilogramowe, co dodatkowo uatrakcyjnia łowisko. Przyłowem są również karpie, które bardzo często wygrywają walkę z cienkimi zawodniczymi zestawami.
 
 
Ocena ilościowa (Skala 1-6):
 
Płoć 6
Ukleja 1
Leszcz 4
Krąp 1
Okoń 2
Jazgarz 1
Karaś 1
Karp 2
Wzdręga 1
 
Dominująca metoda:
 
Najbardziej popularna jest metoda skróconego zestawu, którą śmiało możemy odławiać płocie oraz leszcze. Co do długości wędki, nie zawsze warto używać całej, często rybę można łowić na krótszy kij lub wykorzystywać obie długości jednocześnie. W przypadku, gdy ryby nie żerują zbyt chętnie lub na początku zawodów nie chcą współpracować, warto sięgnąć po matchówkę. Odległości do 30 metrów spokojnie wystarczą, aby odławiać np. leszcze i budować imponujący wynik. W niektórych sytuacjach jest to jedyna alternatywa, która pozwala punktować.
 
 
Stosowane zestawy:
 
Mała głębokość łowiska nie wymaga ciężkich zestawów, wystarczają spławiki w gramaturze 0,2 do 1,5 grama. Żyłka główna w granicach 0,10 i 0,12 mm. Na leszcze, typowe haki z mocnym drutem, w rozmiarze 16-20. na płocie haki z cienkiego drutu w przedziale 18-22. Głębokość pozwala na użycie topów 3-elementowych, ale biorąc pod uwagę zarośniecie zbiornika oraz szybkość łowienia warto spróbować 4-elementowych. Co do matchówki - warto postawić tutaj na typowo leszczowego zestaw z przyponem na dnie oraz ciężkim obciążeniem, tak aby zestaw pokazywał wykładane brania leszczy.
 
Ciekawostki:
 
Łowisko, choć z pozoru równe, podczas zawodów potrafi spłatać figla. Jedne odcinki obdarzają zawodników pięknymi leszczami, gdy jednocześnie na drugiej stronie wędkarze bronią się przed wyzerowaniem. Dlatego właśnie nie wolno lekceważyć tutaj metody odległośiowej, która pozwala nawiązać walkę o przyzwoitą lokatę.
 
 
Tekst: ŁK
Zdjęcia: Marcin Grotkowski, Monika Ruszczyk