Zalew Wykrot (opis łowiska)

 

Lokalizacja:

 

Zbiornik Wykrot znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie miejscowości o tej samej nazwie, najbliższym miastem jest zaś Myszyniec.

 

Dojazd:

 

Jadąc drogą numer 53 z Ostrołęki w kierunku Szczytna skręcamy w pierwszy drogowskaz pokazujący miejscowość Wykrot. Przejeżdżamy wsie Todzia i Jazgarki, gdzie po około 10 kilometrach po lewej stronie znajdziemy zbiornik. Wystarczy teraz wjechać w jedną z leśnych dróg i już jesteśmy nad samym brzegiem kurpiowskiej wody.

 

Charakterystyka łowiska:

 

Zbiornik ma powierzchnię 42 hektarów. Otoczony jest dookoła lasem. Z jednej strony brzegu mamy wygodny parking i infrastrukturę w postaci hotelu. Drugi koniec jest całkowicie „dziki”. Do większości stanowisk jest możliwość dojechania samochodem. Trzeba jednak uważać, aby nie wjeżdżać na wał, gdyż kontrole często kończą się ukaraniem kierowców mandatem. Sam brzeg porośnięty jest przybrzeżną roślinnością wodną . W niektórych miejscach sięga ona nawet 3-4 metrów w głąb zbiornika. Warto mieć przygotowaną kosę do wycięcia części trzcin oraz długi podbierak, aby móc bezpiecznie podebrać ryby.

 

 

Głębokość:

 

Przeciętna głębokość zbiornika to 1,2 metra, a najgłębsze miejsce nie przekracza 3 metrów. Dno jest twarde, piaszczyste i bez zaczepów. Łagodnie opada od brzegu, by po 3-4 metrach przejść w płaski blat.

 

Uciąg: 

 

Nurt wyczujemy jedynie w okolicy śluzy. W pozostałej części łowiska woda "ciągnie" górą. A wszystko przez wiatr, który na Wykrocie ze względu na otwarty teren wieje niemal non stop.

 

Gatunki ryb:

 

Królową Wykrotu jest płoć, której średnia waga wynosi ok. 50-70 punktów. Dwa razy większe sztuki nie są jednak rzadkością. Drugą rybą pod względem ilości występowania do niedawna były jazie. Niestety ich populacja gwałtownie zmalała. Jako przyłów trafiają się spore liny, karasie i leszcze (do 1,5-2kg). Wędkarze gruntowi często polują tutaj na karpie, jednak zwolennicy tyczki nie mają z takimi rybami najmniejszych szans.

 

Takie jazie na Wykrocie trafiają się regularnie

 

Ocena ilościowa (Skala 1-6):

 

Płoć 6

Okoń 4

Karaś srebrzysty 1

Jaź 3

Wzdręga 2

Karp 2

Leszcz 2

Amur 1

Karaś złocisty 1

Lin 2

 

 

Dominująca metoda:

 

Wędkarze podczas zawodów najczęściej używają tyczki. Długość wędki to od 11 do 13 m w miejscach z daleko wysuniętą roślinnością. Alternatywą na mniej rybne sektory jest matchówka, często niedoceniana na tym łowisku.

 

 

Stosowane zestawy:

 

Zestawy do tyczki ze względu na głębokość łowiska nieprzekraczają jednego grama. Najczęściej łowi się jednak na spławiki 0,3 oraz 0,4 grama. Idealnie będą się sprawdzały wąskie krople i wąskie bombki, choć nie brakuje zawodników, którzy na Wykrocie preferują kształt ołówka. Żyłka główna między 0,10 a 0,12 to idealne rozwiązanie, a obciążenie budujemy na bazie śrucin. Uzupełnieniem całości będą przypony długości 15-20 cm z hakami nr 18-20. Zestawy do matchówki ze względu na silny wiatr, jaki często występuje na tym terenie, warto zbudować na wagglerach powyżej 10 gramów. Obciążenie na żyłce tak, jak w przypadku tyczki, między 0,5, a 1 grama.

 

Ciekawostki:

 

Na zbiorniku warto mieć ze sobą większy zapas grubych białych robaków oraz casterów. Dodanie dużej dawki mięska przy donęcaniu to świetny patent na miejscowe jazie, które potrafią błyskawicznie podbudować nasz wynik.

 

Tekst i zdjęcia: ŁK