Rzeka Jeziorka

Lokalizacja:

 

Jeziorka to lewy dopływ Wisły, który rozpoczyna swój bieg na terenie gruntów wsi Dębiny Osuchowskie, a do Wisły wpada niedaleko wsi Obórki koło Konstancina-Jeziorny. Jej długość to 66,3 kilometra. Opisywany fragment łowiska znajduje się na wysokości Chylic.

 

Dojazd:

 

Do łowiska najłatwiej dojechać drogą z Piaseczna na Konstancin (trasa autobusu 710 w kierunku Konstancina). Zaraz za Piasecznem mijamy most na Jeziorce, za mostem skręcamy w prawo w polna drogę i dojeżdżamy do tamy. Tutaj pozostaje wypakowanie bagażu i zaniesienie go własnoręcznie na łowisko.

 

Charakterystyka łowiska:

 

Jest to łowisko zimowo-wiosenne i najwięcej ryb łowi się tutaj podczas przyboru wody w Wiśle. Latem i jesienią sporadycznie notuje się satysfakcjonujące wyniki. Odcinek ten charakteryzuje się dużym zalesieniem i zakrzaczeniem linii brzegowej, co wiąże się z niewielką ilością dogodnych i pewnych miejscówek. Jeśli jesteśmy na łowisku sami najlepiej zdać się na intuicję i wprawnym okiem szybko ocenić teren znajdujący się wokół nas. Godne polecenia są przede wszystkim szerokie, proste odcinki z równym dnem (marzeniem będzie niewielki dołek lub spory kamień). Tam po prostu muszą być ryby! Szerokość rzeki w opisywanym miejscu waha się od 12 do nawet 20 metrów.

 

 

Głębokość:

 

Jak w każdej rzece zmienia się z dnia na dzień. Jednak zimą i wczesną wiosną zazwyczaj oscyluje w granicach 100-130 cm. Jeziorka najgłębsza jest zazwyczaj w 1/3 i 2/3 swojej szerokości. Na środku delikatnie się wypłyca, a dookoła wypłycenia tworzą się rynienki. Dno jest twarde i raczej nie obfituje w zaczepy.

 

Uciąg:

 

Mając w koszu zestawy od 1 do 6 gram poradzimy sobie tutaj w każdych warunkach pogodowych. Najczęściej używa się bombek (1-3 gramy) i listków (2-6 grama). Woda płynie regularnie i tylko sporadycznie spotyka się zakola i bardziej wartkie odcinki.

 

 

Gatunki ryb:

 

Rybostan rzeki w znacznej mierze pokrywa się z tym, który możemy spotkać w Wiśle. Dotyczy to oczywiście ryb spokojnego żeru i wszystkożernych. Ryby zazwyczaj nie są duże, ale nigdy nie wiadomo co się trafi. Najpospolitszą rybą jest płotka, która dorasta tutaj do 25 centymetrów. Ponadto możemy liczyć na jazie i świnki (do 0.5-0.7kg), leszcze (do 1kg), klenie (do 0.5kg), okonie, krąpie, jelce, ukleje i karpie, które są uciekinierami z pobliskich stawów.

 

 

Ocena ilościowa (Skala 1-6):
 

  • Płoć 5
  • Ukleja 2
  • Leszcz 3
  • Krąp 3
  • Okoń 2
  • Jaź 3
  • Kleń 1
  • Karp 1
  • Jelec 2
  • Świnka 2

 

Dominująca metoda:

 

Metoda na to łowisko jest tylko jedna i oczywiście jest niązestaw skrócony. W zależności od rybich kaprysów możemy łowić na przepływankę lub na stopa. Pierwsza metoda jest zdecydowanie pewniejsza i daje nam szansę złowienia wszystkich wyżej wymienionych gatunków ryb. Jednak metoda na stopa może nam przynieść branie naprawdę okazowej sztuki. To w ten sposób łowi się tutaj najbardziej okazałe leszcze i jazie, które wolą pobierać nieruchomą przynętę.

 

 

Stosowane zestawy:

 

Z uwagi na to, że wielkość łowionych ryb nie powala powinniśmy dobierać zestawy z głową, nie zapominając, że ryby łowione na przłomie zimy i wiosny są zazwyczaj wyjątkowo ostrożne i płochliwe. "Dwunastka" na głównej i "dziesiątka" na przyponie to rozwiązanie najbardziej optymalne, zarówno do przepływanki jak i do stopa. Jeśli ryby biorą słabo, można odchudzić zestaw i na przyponie odjąć 0.02 mm. To jeden absolutne minimum, ponieważ cieńsza żyłka bardzo poważnie zmniejszyć nasze szanse na skuteczny hol 0.5 kilogramowego jazia, leszcza czy świnki. Haczyki klasyczne - mogą być z cienkiego drutu, ponieważ raczej nie trafimy na ryby, które będą w stanie je wygiąć. Wielkość dostosujemy do przynęty, a że zazwyczaj będzie to ochotka lub pinka polecam rozmiary od 18-20. Na stopa do "gnojaczka" możemy dać 14 lub 16.

 

 

Ciekawostki:

 

Tak jak wspomniałem nad Jeziorkę najlepiej wybrać się zimą. Czasem najlepsze efekty można uzyskać wtedy, gdy na brzegach zalega śnieg. Nęcić trzeba z umiarem, aby nie przekarmić ryb, jednak kolor i rodzaj mieszanki ma tutaj drugorzędne znaczenie. Istotniejsza jest ilość robaków i odpowiednie doklejenie. Ryby reagują bardzo podobnie na zanęty jasne jak i ciemne. Donęcanie im nie przeszkadza, jednak warto robić to za pomocą kubka bez względu na intensywność brań.