Jezioro Łacha (Łacha Nowowiejska)

Lokalizacja:

 

Jezioro Łacha (Łacha Nowowiejska) to jedno z licznych starorzeczy Wisły położonych na terenie powiatu Otwockiego. Łacha ma połączenie z Wisłą w postaci wąskiego kanału, przez który wpływają różne gatunki ryb podczas wysokiej wody w rzece, co sprawia, że najwyższe wyniki osiągane nad jeziorem padają wiosną jak również wczesną jesienią.

 

Dojazd:

 

Jadąc Aleją Nadwiślańską (przedłużenie Wału Miedzeszyńskiego) w stronę Puław po minięciu stadniny koni, skręcamy w prawo i piaszczysta droga poprowadzi nas do celu. Należy się trzymać głównej drogi. Po około 1,5km po prawej stronie ujrzymy jezioro. Dojazd nie sprzyja samochodom z niskim nadwoziem, gdyż w pobliżu jeziora używane są pojazdy ciężkie, do przewożenia ziemi z tamtych terenów, co powoduje liczne dziury na drodze.

 

Jest jeszcze druga możliwość dojazdu. Jadąc Aleją Nadwiślańską w stronę Puław skręcamy w prawo przed Cukiernią Babci Heli w ulicę Jęczmienną. Dojazd w moim odczuciu jest lepszy, aczkolwiek droga jest bardziej kręta i nie polecam jej przy pierwszym wypadzie nad tą wodę.

 

Charakterystyka łowiska:

 

Powierzchnia jeziora wynosi 11 hektarów. Obecnie zbiornikiem opiekuje się nim Koło nr 26 w Józefowie. Koło to organizuje nad brzegiem tegoż jeziora wiele zawodów, między innymi rangi mistrzowskiej. Zawody odbywają się na zachodnim brzegu jeziora mniej więcej w jego środkowej części. Brzeg jest łagodny, porośnięty trawami i trzciną. Na części stanowisk rosną też różne drzewa, które w niektórych przypadkach mogą utrudniać łowienie na dłuższego bata.

 

 

Głębokość:

 

Można powiedzieć, że jezioro osiąga największe głębokości w jego południowej części, zaś najmniejsze na północnej. Dno opada raczej łagodnie. Na 11-13m oscyluje w granicach 1,5-3m w zależności od stanowiska. Dno jest piaszczyste, pokryte mułem. Często w odległości do ok.6m od brzegu napotkać można różne zaczepy, tzn. gałęzie, konary drzew.

 

Uciąg:

 

Mimo że jest to jezioro, woda w nim całkiem nie stoi. Można zauważyć niewielkie ruchy wody. Jest to najwidoczniej spowodowane źródłami, których nie brakuje w tym jeziorze.

 

 

 

Gatunki ryb:

Dominującą rybą nad Łachą jest płoć. Osiąga rozmiary średnio od 30-150 gram i to na niej osiąga się w ostatnich latach najlepsze wyniki. Padają również dorodne płocie o wadze 300-500gram, co jest niestety rzadkością. Jeszcze kilka lat temu w siatkach wędkarskich można było znaleźć ładne leszcze, których waga oscylowała w granicach nawet 1,5-2kg. Często jednak te ryby wychodziły z pojedynku z wędkarzem obronną płetwą. Ryby te wchodziły przy wiosennym przyborze z Wisły i często nawet gumy 1mm nie pozwalały utrzymać ryby w stanowisku. W jeziorze nie brakuje również krąpia, uklejki, karpi, karasi, wzdręg czy też okoni. Jest również sporo szczupaków, które potrafią wziąć na robaka. Częściej jednak płoszą nam ryby w stanowisku niż biorą...

 

Ocena ilościowa (Skala 1-6):
 

  • Płoć 6
  • Ukleja 3
  • Leszcz 4
  • Krąp 4
  • Okoń 2
  • Jazgarz 1
  • Karaś 1
  • Karp 2
  • Wzdręga 2

Dominująca metoda:

 

Najlepszą metodą łowienia na tym zbiorniku jest metoda skróconego zestawu, która pozwala na dokładne łowienie, precyzyjne donęcanie i utrzymanie ryb w stanowisku. Również przy dobrym żerowaniu skuteczny jest bat. Matchówka przydaje się tylko przy polowaniu na większe ryby ze środkowej części jeziora lub bardzo słabych braniach blisko brzegu.

 

 

Stosowane zestawy:

 

Żyłka główna 0,10-0,12 i przypony 25 cm na żyłce 0,08-0,10 i haczykami 16-22 w zupełności wystarczają. Na 90% stanowisk wystarczają topy 3 elementowe (ponad 3 metrowe). Topy 4 elementowe przydadzą się na pewno na stanowiskach w południowej części zbiornika. Zestawy tradycyjne, bez niepotrzebnych udziwnień. Osobiście stosuję tu zestawy kanałowe od 0,2 do 2gram w zależności od intensywności brań. Ryby najlepiej biorą z dna, a przy wysokich temperaturach można ich szukać nieco wyżej.

 

Ciekawostki:

 

Ryba jak na każdej wodzie ma swoje nawyki. Najczęściej zawody wyglądają tak, że w pierwszej godzinie łowią wszyscy. Z czasem ryb jest coraz mniej, lecz padają większe sztuki. Należy się odpowiednio wstrzelić i odławiać ryby w miarę regularnie przez całe zawody. To gwarantuje przyzwoity wynik. Można powiedzieć, że przy łowieniu płotki - wynik powyżej 4kg jest absolutnie zadowalający. Woda jest dosyć równa. Można powiedzieć, że osoba dobrze przygotowana do zawodów jest w stanie wygrać tu z każdego stanowiska.