Łowisko Halinów

Lokalizacja:

 

Łowisko położone jest w miejscowości Halinów, około 20 kilometrów na wschód od stolicy. Staw znajduje się niedaleko centrum miasta.

 

Dojazd:

 

Jadąc drogą krajową numer 2 w kierunku Mińska Mazowieckiego należy skręcić na skrzyżowaniu z sygnalizacją zgodnie z tabliczką kierującą do miejscowości Halinów. Następnie jedziemy ulicą Warszawską, która przechodzi w ul. Jana Pawła II, następnie skręcamy w lewo w Powstania Styczniowego, później w prawo w ul. Zastawie i jesteśmy na miejscu.

 

Charakterystyka łowiska:

 

Dla wędkarzy udostępniony jest jeden staw wyposażony w około 50 pomostów. Opłata wynosi - w dni powszednie 20, a w weekendy 30 zł za dzień łowienia (dla członków PZW). W pobliżu stawu jest barek i bezpłatny parking. Łowisko wyposażone jest w kosze na śmieci oraz ubikację zewnętrzną. Większość stanowisk posiada numerowane pomosty. Tylko pod lasem i na cyplu pomostów nie ma. Brzegi dostępne, płaskie, bez przeszkód.

 

 

Głębokość:

 

Prawie identyczna na całym stawie - od 70 do 100 centymetrów. Dno raczej równe, pozbawione zaczepów.

 

 

Uciąg:

 

Podwodny uciąg nie występuje. Ze względu na występujący tam silny wiatr często może "ciągnąć" górą, o czym należy pamiętać przy używaniu delikatnych zestawów. W wietrzne dni przeszkadza także duża fala.

 

 

 

Gatunki ryb:

 

Dominującym gatunkiem jest karp. Z roku na rok oprócz karpia wpuszczane są nieco inne ryby. W 2012 roku było sporo leszcza, krąpia, płoci i jazia. W 2013 tych ryb nie było prawie wcale, pojawiły się za to duże ilości linka, jesiotra i amura. Raz na jakiś czas trafia się niewielki sumek. Największe karpie mają ponad 15 kilogramów. Najwięcej jest jednak ryb w przedziale 1-2 kg.

 

Ocena ilościowa (Skala 1-6):
 

  • Karp 6
  • Lin 4
  • Amur 4
  • Karaś 3
  • Sum 3
  • Jesiotr 3
  • Leszcz 3
  • Płoć 3
  • Jaź 3
  • Krąp 3

 

 

Dominująca metoda:

 

 

Króluje tyczka, ale ostatnio sporą popularnością na tym łowisku cieszy się method feeder. Zwłaszcza w pierwszych godzinach zawodów potrafi być skuteczniejszy niż wędka bez kołowrotka. Nieźle można połowić matchem. Przy dobrej pogodzie wystarczy 11-metrowa wędka z power topem i mocnymi gumami.

 

 

Stosowane zestawy:

 

 

Większość wędkarzy stawia na grube zestawy zbudowane na żyłce 0,18-0,20 mm. Jeśli ryba żeruje nie warto schodzić poniżej przyponu o średnicy 0,16mm. Przy chimerycznych braniach można zaryzykować i założyć czternastkę. Niektórzy bardzo chwalą sobie łowienie bez przyponu. Spławiki stosowne do warunków zewnętrznych. Przy flaucie łowi się tutaj bardzo lekko - 0,2-0,5 grama. Przy silnym wietrze można postawić nawet zestaw 1,5 gramowy. Najczęściej w topach zawodników pojawiają się puste gumy z systemem pulla-bung. Ich średnica wynosi od 2,0 do nawet 3,0 mm.

 

 

Ciekawostki:

 

 

O ile  na wiosnę i jesienią najlepiej podczas nęcenia sprawdza się sam pellet i kukurydza, o tyle latem najlepsi zawodnicy stosują w Halinowie duże ilości zanęty. Warto eksperymentować z przynętami i poziomem gruntu. Często karpie podnoszą się nad dno i ignorują przynętę spoczywającą na nim.